moneybrother

17 oktober, 2026
Moneybrother kommer till The Glass Factorys hytta i Boda för en exklusiv och intim konsert, ackompanjerad av ett mindre halvelektriskt band.
När: 17 oktober, klockan 20.00
Var: Hyttan, The Glass Factory
Pris: 500 kr (Köp biljett här Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.)
Lyssna in dig: Moneybrother på Spotify Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.
Med hundratals konserter i ryggen, både på egen hand och med fullt band, har Anders gjort sig ett namn som en av landets främsta liveartister. I sina olika musikaliska kostymer förenas både punk, soul, rock, tröstrikt, storslaget och intimt. År 2017 medverkade Anders Wendin i TV4-succén Så Mycket Bättre. Med sina själfulla och hyllade tolkningar sjöng han sig än djupare in i vardagsrummen och blev Moneybrother med hela svenska folket.
Känd för sin starka scennärvaro och en musik som rör sig mellan rock, soul, punk, reggae och pop, är han en av Sveriges mest uppskattade liveartister. Anders Wendin växte upp i Ludvika och började sin musikaliska karriär i bandet Monster. Efter bandets upplösning startade han soloprojektet Moneybrother och fick sitt stora genombrott 2003 med albumet Blood Panic och singeln Reconsider Me. Albumet belönades med en Grammis för bästa rockalbum och följdes av framgångsrika skivor som To Die Alone, Pengabrorsan och Mount Pleasure.
Anders Wendin har också släppt musik under eget namn och blev 2017 en del av svenska folkets vardagsrum genom sin medverkan i Så mycket bättre. Med hundratals konserter bakom sig är han framför allt en artist som gör sig allra bäst på scen – nära publiken, energisk och med en stor dos själ.
I samband med Glasriket Glöder kommer han till The Glass Factory för att spela i brukets hjärta; glashyttan.
Efteråt fortsätter festen nere i PACKLAGRET
Du kan förvänta dig vinyl-DJ´s, bar, eld och konstinstallationer.
Tid: 21.30 - SENT (Fri entré)
